Toksyny i Infekcje
Jak toksyny i infekcje dostają się do organizmu?
Toksyny do organizmu przedostają się głównie poprzez:
- żywność i napoje
- używki – alkohol, papierosy i narkotyki
- zanieczyszczone powietrze i środowisko pracy
- organizm matki w czasie ciąży
- kontakty seksualne, a nawet pocałunki
- ukąszenia owadów oraz infekcje pasożytnicze
- zranienia i uszkodzoną skórę
- materiały stomatologiczne w jamie ustnej
1. Toksyny w żywności i w napojach
Jeden ze współpracowników dr Jonaša policzył, że w ciągu 60 lat aktywnego życia zjadamy około 60m3 żywności. Tak wielka ilość pożywienia jest stanie zapełnić pokój aż po sufit. Nierozsądnie byłoby uważać, że organizm wydali wszystko to, czego nie potrzebuje. Część niewydalonych resztek stopniowo osadza się w naszym organizmie. Jeżeli spożywamy nadmierne ilości pożywienia, zwłaszcza takiego, które jest trudno metabolizowane (np. produkty mleczne, biała mąka, mięso), stwarzamy idealne warunki dla rozwoju różnego rodzaju infekcji.
Należy pamiętać, że w pożywieniu mogą znajdować się metale ciężkie, pierwiastki radioaktywne, produkty chemiczne stosowane przy produkcji żywności, środki ochrony roślin, antybiotyki stosowane w hodowli zwierząt, bakterie, wirusy, pasożyty, pleśnie i ich toksyny, unoszący się w powietrzu kurz, itd.
2. Alkohol, papierosy, narkotyki
Tego problemu nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Nawet okazjonalne korzystanie z tych używek może powodować poważne zaburzenie stanu zdrowia. Przeprowadzenie detoksykacji może ułatwić zerwanie z nałogiem. Detoksykację polecamy również osobom, którym się to udało. Nasza praktyka detoksykacyjna pokazuje, że toksyny pochodzące z narkotyków i papierosów bardzo długo pozostają w organizmie, nawet po kilkuletniej abstynencji.
3. Powietrze i zanieczyszczone środowisko pracy
Powietrze, którym oddychamy, zawiera szereg substancji toksycznych. Odkładają się one na śluzówkach dróg oddechowych, a następnie są rozprowadzane po całym organizmie. Wraz z wdychanym powietrzem przedostaje się do organizmu także duża ilość drobnoustrojów chorobotwórczych. Zanieczyszczone powietrze w miejscu pracy jest szczególnie niebezpieczne. Np. górnik, który przez lata wdychał kopalniany pył, ma mocno zanieczyszczone drogi oddechowe i dlatego będą go nękały przewlekłe stany zapalne.
4. Wpływ matki na dziecko w czasie ciąży
Stan organizmu matki odgrywa kluczową rolę we właściwym rozwoju płodu. Przyjmuje się, że wszystkie toksyczne obciążenia matki mogą być przeniesione na dziecko. Przyszłe matki często zadają pytanie: jak długo powinna trwać detoksykacja przed zajściem w ciążę?
Czas trwania detoksykacji przyszłej mamy uzależniony jest od stopnia toksycznego obciążenia danego organizmu. Na ogół przyjmuje się, że detoksykacji przy pomocy preparatów należy poddawać się przez okres od 6 miesięcy do roku. Kobieta, która cierpiała przed zajściem w ciążę na nawracające upławy, z dużym prawdopodobieństwem urodzi potomstwo, u którego drożdżaki mogą w pewnym wieku (niekoniecznie zaraz po urodzeniu) wywołać np. egzemy skórne. W naszej praktyce przyjmujemy, że mniej więcej do 3 roku życia dziecka wystarczy zbadać toksyczne obciążenie matki i detoksykować dziecko wspólnie z matką.
Często odwiedzają nas matki, które chcą detoksykować tylko swą małą pociechę. Najczęściej jednak udaje się je namówić na to, aby również one poddały się tego rodzaju terapii. Zestaw preparatów jest z reguły wystarczający dla obojga, ponieważ dziecku wystarczą niewielkie dawki preparatów. Dzieci reagują na detoksykację bardzo dobrze. Przebiega ona szybko i skutecznie najprawdopodobniej dlatego, że organizm dziecka wchłonął znacznie mniej szkodliwych substancji niż organizm osoby dorosłej.
Rola mężczyzny, zdaniem ekspertów medycyny detoksykacyjnej, polega zasadniczo na przekazaniu dobrej jakościowo informacji genetycznej. Dlatego też plemniki powinny powstawać i dojrzewać w czystym, nietoksycznym środowisku, po to, by nie doszło do uszkodzenia kodu genetycznego. Dlatego bardzo wskazane jest, żeby detoksykację przeprowadzić również u przyszłego ojca.
5. Kontakty seksualne i pocałunki
Przez błony śluzowe narządów płciowych zarówno kobiety, jak i mężczyzny przenoszone jest całe spektrum typowych zakażeń. Najlepszą prewencją jest wzajemna wierność partnerów, ale także w tej sytuacji bardzo ważna jest detoksykacja nerek u obojga partnerów. Zakażenia są przenoszone nie tylko poprzez kontakt śluzówek genitalnych, ale również przez kontakt śluzówek narządów płciowych ze śluzówkami innych narządów podczas rozmaitych praktyk seksualnych (śluzówka jamy ustnej, odbytu). Nawet, wydawałoby się – całkiem niegroźny, namiętny pocałunek niesie ze sobą ryzyko zarażenia się np. wirusem opryszczki lub brodawczaka (HPV).
6. Ukąszenia owadów, pasożyty
Jest to zwykle niedoceniane źródło infekcji. Wśród owadów występujących w naszym kraju najbardziej niebezpieczne są kleszcze. Przenoszą one bakterię borrelia, która wywołuje boreliozę, oraz wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Szacuje się, że w niektórych rejonach Polski nosicielami borrelii jest aż 60% kleszczy. Inne owady kłujące, muchy, komary, bąki itp., także mogą być źródłem groźnych zakażeń.
7. Zranienia skóry i przenikanie toksyn do organizmu
Zranienie skóry ułatwia toksynom i drobnoustrojom przeniknięcie do organizmu. Choroby skórne takie, jak: alergie, egzemy, infekcje grzybicze, mogą osłabić naturalną barierę, którą stanowi skóra i w ten sposób ułatwić inwazję toksynom oraz mikrobom.
8. Utlenianie się materiałów stomatologicznych w jamie ustnej
Wypełnienia zębów, przede wszystkim amalgamatowe (produkowane z m.in. z rtęci), mogą powodować bóle głowy, stany zapalne dziąseł, uczulenia, a nawet uszkodzenia mózgu. Wypełnienia amalgamatowe były kiedyś stosowane powszechnie, a do tej pory są stosowane w przychodniach publicznej opieki zdrowotnej. Na skutek ścierania się tych wypełnień dochodzi do uwalniania się bardzo małych cząsteczek materiałów dentystycznych i ich tlenków. Wraz ze śliną są one połykane do żołądka, skąd wędrują po całym organizmie. Na koniec osadzają się w różnych narządach wewnętrznych.
Obciążenia metalami ciężkimi są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Wg medycyny detoksykacyjnej metale ciężkie mogą powodować m.in.:
- zaburzenie równowagi hormonalnej
- problemy psychiczne
- problemy nerwowe
- problemy skórne
- zaburzenia odporności